Práce na dítěti

Je nová doba. Lidská mláďata již nevznikají přirozeným spojením dvou lidí opačného pohlaví. Na mimincích se dnes musí tvrdě "makat".

Čas od času si přečtu na internetu, kdo se nově zařadil mezi celebrity, které údajně "pracují" na potomkovi. Toto slovní spojení slýchám běžně i mezi mladými lidmi a vždy se nad tím lehce podivím:

"Promiň, na párty teď chodit nebudu, my teď doma pracujeme na dítěti, víš?", vyslechla jsem nedávno (nerada) telefonní hovor v tramvaji.

Početí neboli koncepce (conceptio) je oplodnění lidského vajíčka. Spočívá v proniknutí spermie do zralého vajíčka. (Pouze pana Maria k tomu přišla při neposkvrněném početí).

 Pamatuji (bohužel, jsem již tak stará) doby, kde se usilovně "pracovalo" na tom, aby spermie nedoběhla kýženého cíle a do vajíčka nepronikla. Dost často se toto úsilí nezdařilo a oplodněné vajíčko končilo své působení na tomto světě potratem, v lepším případě pak majitelé vajíčka a spermie na radnici (někdy neradi). Sousloví "práce na dítěti" by tehdy asi vyvolala salvy smíchu v silvestrovském pořadu.

Dnes se běžně zařadilo do slovníku mezi výrazy podobné - práce na silnici, práce u pásu, diplomová práce,  Ferda Mravenec - práce všeho druhu.

Představuji si, jak asi taková večerní nebo noční práce na dítěti vypadá: partneři mají před ložnicí píchačky, (to pro evidenci pracovní doby), do práce přicházejí řádně upraveni tak, aby mohli zodpovědně plnit svěřené úkoly. Pracovní poměr vzniká na základě pracovní smlouvy - pokud tedy partneři nejsou manželé, měli by písemně upravit, za jakých podmínek pracují a jaké jsou vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Taková smlouva by měla obsahovat druh práce, která bude vykonávána, místa kde bude vykonávána, rozvržení pracovní doby, dodržování bezpečnosti práce (některé ochranné prostředky jsou zakázány, jinak by to nemělo smysl). A v neposlední řadě odměna za vykonanou práci, případně postihy, pokud se dílo nezdaří.

Je však důležité říci, kdo bude zaměstnavatel a kdo zaměstnanec:

sexkoučka Julie Gaia Poupětová říká: "Rozmnožovací forma sexu hraje určitě důležitou roli v tom, abychom jako lidstvo nevymřeli. Zároveň ale ženy do velké míry diskvalifikuje jako rovnocenné partnery pro dosahování orgasmu." Takže je jasno, kdo je tady zaměstnavatel a kdo zaměstnanec.

Tak nevím, jestli nebylo lepší, když se lidi prostě milovali a množili. Tvrdé plánování a regulace nemusí být ku prospěchu věci.

Možná se jen do češtiny špatně přeložil výraz "to make baby". Pan Jungmann by měl z našich anglikanismů "radost".

Chci věřit tomu, že zplození z lásky zvítězí nad výrobou. Vždyť s láskou má svět naději. A příroda nám dala pocit blaženosti při množení, tak proč si z toho dělat stres a pracovní povinnost.

Bez té to množení půjde třeba mnohem snáz...

 

 

 

Autor: Eva Klokočníková | neděle 25.10.2015 8:09 | karma článku: 19,41 | přečteno: 755x
  • Další články autora

Eva Klokočníková

Tancuj, Mariane

6.2.2024 v 15:30 | Karma: 11,56

Eva Klokočníková

Zpověď páně ministra

11.1.2024 v 10:15 | Karma: 17,42

Eva Klokočníková

O koronavirovém čase

6.6.2020 v 8:16 | Karma: 11,23